Friday, 14 March 2014

Holi is coming to Town

  • You live in India.
  • You are walking from the Metro Station to your apartment with the double speed.
  • You look with a fear at every person standing at the balcony nearby.
  • You look with even bigger fear at every motorcycle passing by.
  • While crossing the road you suddenly see that ballon filled with water is heading your direction.
?If you can relate with the things written above then probably Holi is coming :)

It gets even worse if you are a woman. And even worse than that if you are European woman. And I am both so... Indians are getting bonus points for not missing me with their water (and in the future coloured water) baloons.

This year Holi will be celebrated on March 17 so only two days left. I'm pretty excited about it and so is my roommate. Pictures can prove you that ;)
----------------------------------------------------------------------------
17 marca w Indiach będziemy obchodzić święto Holi, jedno z najważniejszych świąt hinduizmu, a z pewnością święto celebrowane z największym zapałem.
Przygotowania rozpoczynają się już kilka dni wcześniej (polegają głównie na celowaniu balonami z wodą w niewinnych przechodniów). Jeśli do tego przechodzień jest obcokrajowcem, a najlepiej kobietą - należy się rzucającemu szacunek na dzielni.
Z tego miejsca chciałabym serdecznie pogratulować chłopakom na motorze, którym udało się w dniu dzisiejszym trafić balonem prosto w mój brzuch :) Oczami wyobraźni widzę, jak przybijają sobie piątkę z tego powodu.

W każdym razie - nie wiem czy to przez zbliżające się Holi, czy po prostu przez wyższą temperaturę i bezchmurne niebo, ale mam wrażenie, że wszyscy mieszkańcy Delhi (wliczając nas) są ostatnio w lepszych nastrojach.
Podekscytowani czekamy więc na Święto Kolorów, a ja ciągle myślę nad kupnem karabinu na wodę i perspektywą zabawy w snajpera.

Tumhari holi ho number one,
aur tum karo whole lot of fun! :D
No comments:

Post a Comment